Übersetzungen aus, nach und in Südosteuropa

traduki in den medien

Shqipëria në Lajpcig me Qendron e Lekën. Panairi i Librit në 12-15 mars

. albanian

256Pjesëmarrja e Shqipërisë mundësohet financiarisht nga Ministria e Kulturës, e cila ka mbështetur Shoqatën e Botuesve Shqiptarë, që përfaqëson stendën e letrave shqipe në këtë panair dhe autorët e zgjedhur.

panorama.com.al

Белградскиот книжевен критичар Теофил Панчиќ во Скопје

. macedonian

264Во рамките на резиденцијалната програма за книжевници под мотото „Апсолутно модерен“, во организација на издавачката куќа Готен, а под покровителство на Европската мрежа за книжевност и книги Традуки во Скопје престојува Теофил Панчиќ, култен колумнист и критичар на белградскиот неделник Време и коментатор на радиото Слободна Европа.

info.mk

Ionuţ Vulpescu: Programul Traduki va oferi acces scriitorilor români la o uriaşă piaţă de carte europeană

. romanian

272Ministrul Culturii, Ionuţ Vulpescu, a declarat că programul Traduki, reţeaua europeană dedicată literaturii şi cărţilor, va oferi acces scriitorilor români la o uriaşă piaţă de carte din Europa şi, "în acelaşi timp, va aduce în limba română opere contemporane din spaţiul balcanic şi german".

mediafax.ro

ROMÂNIA, membră a programului european de traduceri Traduki

. romanian

271Ionuț Vulpescu a spus că în ședința de miercuri, Guvernul a aprobat memorandumul prezentat de Ministerul Culturii, prin care am anunțat că, începând de anul acesta, România este membră a programului european de traduceri Traduki.

dcnews.ro/

Guvernul a aprobat un memorandum pentru aderarea Ministerului Culturii din Romania la reteaua Traduki

. romanian

273Ministerul Culturii din Romania va deveni membru al retelei Traduki, statut ce va contribui la promovarea culturii scrise romanesti in spatiul de limba germana, dar si in cel balcanic. Guvernul a aprobat un Memorandum privind acordarea sprijinului necesar aderarii Ministerului Culturii la Traduki, reteua europeana dedicata literaturii si cartilor, se arata intr-un comunicat al Guvernului.

hotnews.ro

Ministerul Culturii din România, membru al rețelei Traduki

. romanian

269Ministerul Culturii din România va deveni membru al rețelei Traduki, statut ce va contribui la promovarea culturii scrise românești în spațiul de limbă germană, dar și în cel balcanic. Guvernul a aprobat un Memorandum privind acordarea sprijinului necesar aderării Ministerului Culturii la Traduki, rețeua europeană dedicată literaturii și cărților.

gov.ro

Pop ekspres plus - 26.01.2015. intervju Marko Pogačar

. serbian

250U rubrici "Pusto ostrvo" gost bira pet pesama koje bi poneo na pusto ostrvo. Pričamo o tim pesmama i o životu i aktivnostima gosta. U novom ciklusu rubrike, Jelena Mijatović i Nikola Glavinić na pusto ostrvo su poslali prvo pisca iz Splita Marka Pogačara.

RTV Vojvodina, radio show Pop ekspres

Oko Balkana

. serbian

249Gost emisije je pesnik, kritičar poezije i rok-muzike i rezidencijalni svetski putnik, Marko Pogačar.

rts.rs

Poeti kroat Marko Pogacar viziton Mitrovicën

. serbian

253Marko Pogacar, poeti nga Kroacia, do të ndalet në Mitrovicë si pjesë e një turneu të organizuar nga shoqata “Krokodil” e Serbisë. Vepra e Pogacar si poet, eseist, prozator dhe kritik është e përkthyer në mbi 20 gjuhë.

Kosovar magazine Kosovalive

“Krokodil”, sjell Pogacar në Mitrovicë

. serbian

252Marko Pogacar është shkrimtari mysafir i cili do të prezantohet në tri vende të ndryshme. Organizatori ka bërë të ditur se Pogacar, më 22 janar do të prezantohet në Mitrovicë, në Qendrën Aktive të Artit

Kosovar cultural online magazine Kultplus

projektpartner

traduki partners 2014 d